scorecardresearch

Allaha ulaşmayı dilemeyen kişi cehennememi gider

66 izlenme
Kategori Din
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
YUNUS-7Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah'a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır. YUNUS-8-İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir). Allahû Tealâ, bu âyet-i kerime gereğince, Allah'a ulaşmayı dilemeyen bir kişinin gideceği yerin mutlak olarak cehennem olduğunu söylüyor. Bu, Kur'ân-ı Kerim'in "olmazsa olmaz" şartıdır. Kim Allah'a ulaşmayı dilemezse, dilemeyen kişinin kurtuluşu hiçbir şekilde mümkün değildir. Dileyen kişi ise mutlaka Allah'ın cennetine girer. Yunus Suresi 7 ve 8. âyet-i kerimeleri, cennetin anahtarı, cehennemin de kilididir. Kim Allah'a ulaşmayı dilemezse gideceği yer cehennemdir. Ama dileyenin de Allah'ın yardımı geleceği için gideceği yer mutlak olarak Allah'ın cennetidir.

Bundan 14 asır evvel bütün sahâbe Allah'a ulaşmayı dilemişler ve Allah'a ulaşmışlardır:39/ZUMER-18: Ellezîne yestemiûnel kavle fe yettebiûne ahseneh(ahsenehu), ulâikellezîne hedâhumullâhu ve ulâike hum ulûl elbâb(elbâbi).
Onlar, sözü işitirler, böylece onun ahsen olanına tâbî olurlar. İşte onlar, Allah'ın hidayete erdirdikleridir. Ve işte onlar; onlar ulûl'elbabtır (daimî zikrin sahipleri).

İnsanoğlunun ruhunu Allah'a ulaştırma noktasına dikkatle bakın: Kişi, Al- lah'a ulaşmayı diliyor, Allah onu mürşidine ulaştırıyor, nefs tezkiyesine başlatıyor ve kişi mutlaka ruhunu Allah'a ulaştırıyor.

Allah'a ulaştığı taktirde kişinin kurtulmaması mümkün değildir.
Etiketler